معرفی تجهیزات مهد کودک

مهم ترین تجهیزات مهد کودک چیست؟ هنگامی که کودکان به یک رده ی سنی خاص می رسند، می بایست به مهد کودک ها مراجعه کنند تا اصول اولیه ورود به مدرسه را بیاموزند. در واقع باید بگوییم مهد کودک یک مکان مناسب برای بچه ها می باشد. آن ها می توانند در مهد ها با کودکان همسن خود بازی کنند و بیاموزند. 

حتما گوش دهید!

علاوه بر نکات یاد شده امروزه به دلیل آن که زندگی در آپارتمان ها گسترش یافته است، کودکان مکانی برای بازی و تفریح در دسترس ندارند. بسیاری از خانواده ها در چنین شرایطی بچه ها را به پارک می برند اما به دلیل آن که در پارک مسائل امنیتی و نظافتی رعایت نمی شود و همچنین تجهیزات مهد کودک در پارک وجود ندارد، موجب شد تا مهد کودک ها راه اندازی شوند.

تجهیزات مهد کودک: کفپوش

یکی از مهم ترین تجهیزات مهد کودک، کفپوش است. کودکان همیشه در حال شیطنت و بازی هستند و به دلیل جنب و جوشی که کودکان دارند، ممکن است زمین بخورند. وجود یک کفپوش نرم و مطمئن به کودکان کمک می کند تا از آسیب های احتمالی در امان باشند.

علاوه بر این که کفپوش ها موجب ایمنی کودکان می شوند، می توان از آن ها به عنوان یک فضای آموزشی نیز استفاده نمود. مثلا می توان روی کفپوش ها حروف انگلیسی یا فارسی را نوشت. این امر سبب می شود کودکان سریع تر حروف را بیاموزند.

تجهیزات مهد کودک: دیوارپوش

یکی از دیگر از تجهیزات مهد کودک دیوارپوش است. همان طور که در بالا ذکر کردیم کودکان تحرک زیادی دارند. ممکن است در هنگام بازی و شیطنت به دیوار برخورد کنند. واین مسئله موجب آسیب جدی شود. دیوارپوش ها به کودکان کمک می کنند از این آسیب ها و صدمات در امان باشند. نصب دیوارپوش ها باید مطابق با استاندارد باشد تا علاوه بر ظاهر زیبا و آموزنده، موجب افزایش امنیت کودکان نیز بشود

دیوارپوش های مهد کودک موجب می شوند علاوه بر امنیت کودکان، فضای مهد ظاهری زیبا و شاد داشته باشد. این ظاهر برای حفظ روحیه کودکان بسیار مهم است. رنگ های شاد و متناسب می توانند تاثیرات مثبتی در روحیه کودکان داشته باشند. همچنین استفاده از طرح ها و نقش های کارتونی  سبب می شود فضای بازی برای کودکان مفرح باشد.

تجهیزات مهد کودک: میز و صندلی کودک

یکی دیگر از تجهیزات مهد کودک، میز و صندلی کودک است. همان طور که شرح دادیم مهد کودک علاوه بر این که یک فضای بازی و نشاط است، یک فضای آموزشی نیز محسوب می شود. بنابراین در چنین فضایی الزامی است میز و صندلی قرار داده شود. با وجود میز و صندلی کودکان می توانند نقاشی بکشند، تکلیف انجام دهند، بازی فکری انجام دهند و … .

بنابراین جهت یادگیری بیشتر لازم است چندین میز و صندلی در مهد چیده شود تا کودکان به صورت دسته ای یا انفرادی توسط مربیان خود مورد آموزش قرار بگیرند.

نکته ی شایان ذکر این است که این میز و صندلی ها باید به گونه ای انتخاب شوند که موجب خستگی و بی قراری کودکان نشوند. چرا که اگر این صندلی ها برای کودکان خسته کننده باشند، کودکان مدام تغییر مکان می دهند و این جا به جایی ها نظم مهد و فضای آموزشی را بر هم میریزد. علاوه بر این لازم است بدانید میز و صندلی هایی که برای مهد انتخاب می شوند می بایست رنگ ها و طرح های  شاد و فانتزی داشته باشند.

طرح های شاد و جذاب موجب می شوند روحیه ی کودکان تقویت شود و از فضای مهد لذت ببرند. توصیه می کنیم از طرح های کارتونی و فانتزی برای انتخاب میز و صندلی استفاده کنید.

 

تجهیزات مهد کودک: تاب و سرسره

اگر به پارک یا شهربازی مراجعه کنید خواهید دید کودکان بسیاری در صف تاب و سرسره ایستاده اند تا نوبتشان بشود. تاب و سرسره از دیگر تجهیزات مهد کودک هستند. کودکان علاقه زیادی به این دو وسیله ی بازی دارند.

کودکان عاشق بازی و هیجان هستند. آن ها از بازی کردن با وسیله هایی مانند تاب و سرسره که هم نوستالژیک هستند و هم ایجاد هیجان می کنند بسیار لذت می برند. بنابراین مسئولین مهد های کودک می بایست در جهت شادی و بازی کودکان در مهد تاب و سرسره نصب کنند. البته باید بگوییم این وسایل باید با ایمنی کامل نصب و استفاده شوند تا از هرگونه خطر احتمالی پیشگیری شود.

اگر فضای مهد کودک کوچک است شما می توانید از نمونه های تاشو تاب و سرسره استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *